Anıl Uzun

Dünyayı kurtarmak istiyorsak yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Dünya yok oluyor. Büyük bir iklim krizi ile karşı karşıyayız ve mecvut doğal kaynakları hoyratça kullanmamız sonucu dünyanın bir tarafında üretilen gıdanın yüzde otuzu çöpe giderken diğer tarafında açlıkla savaşılıyor. Toprak ana bütün insanlığı doyurmak için yiyecek üretme kapasitesine sahip olmasına rağmen insanların elinde mundar oluyor, kendi evlatlarına yetemiyor, aciz kalıyor. Bu gidişatı değiştirmezsek çok yakın bir gelecekte dünya nüfusunun çok daha fazlası açlık ve sefaletle karşı karşıya kalabilir.

Bunun için ilk olarak yeme alışkanlığımızı değiştirmemiz ve yiyecek üretenleri bu yeni alışkanlıklar doğrultusunda harekete etmeye zorlamamız gerekiyor. Bu nasıl olacak? Arz talep dengesi ile. Tarım ve hayvancılık sektörünün acilen doğal ekosistemler geliştirmesi gerekiyor. Doğanın kendisini ayakta tutmasına yardım etmedikçe ve doğal kaynakları hoyratca kullanmaya devam ettiğimiz sürece yakın gelecekte çok büyük bir krizle karşı karşıya kalacağız. Peki ben ne yapıyorum?

Kendimden yola çıkarak örnekler vermeye çalışacağım. Ben Anıl Uzun, tek bir kişi olarak, kendi adıma, karbon ayak izimi azaltmaya çalışıyorum. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen yiyecekleri tüketiyorum, israf etmemeye çalışıyorum. Daha sağlıklı ve doğal beslenmeye, daha az et ve süt tüketmeye çalışıyorum. Yöresel, mevsiminde ve çevreye zarar vermeyen üretilmiş yiyecekler alıyorum, “Fairtrade” sertifikalı ürünleri seçiyorum. Sadece sürdürülebilir kaynaklarla üretilen balıkları satın alıyorum. Şu anda çiftliklerde üretilen balıklarının çok büyük bir kısmının diğer balık çiftliklerindeki balıklara yem olarak üretildiğini biliyor muydunuz? Peki tarım alanlarının %60’ında yetiştirilen tahılların hayvancılık sektöründeki besi hayvanlarının yemi olarak kullanıldığını? İnsanlık yarın yokmuş gibi doğal kaynakları tüketiyor ve dünyanın birçok bölgesinden zaten  gıda krizi var. Yemek yeme şeklimiz, tüketme şeklimiz dünyanın sonunu getirecek. Ne yapmalıyız? Bugün hayvancılık sektöründeki seri üretim durursa, yani endüstriyel hayvancılığı bitirebilirsek dünya kendi insan nüfusunu çok daha fazla besleyebilir hale getirebilir. Sürdürülebilir tarım ve hayvancılık, dünyayı yaşanabilir kılmanın tek yoludur. Sürdürülebilir tarım faaliyetlerinde hem tüketici sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşabilecek hem de üretici büyük şirketlerin elinde sömürülmeden kendi geçimini sağlayabilecek hale gelecektir.

Dünyanın birçok yerinden permakültür ve doğal tarım uygulamaları yapan birçok kişi, topluluk ve kuruluş var ama bu dağılmış ve bireysel çabalar yeterli değil. Büyük şirketler sürdürülebilir gıda ve hayvancılık uygulamalarına ivedilikle geçiş yapmalı. Şu anda dünya nüfusu çoğunlukla fast food ile besleniyor ve obezite, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve diyabet gibi pekçok hastalığın birincil sebebinin beslenme şeklimiz olduğu kanıtlandı. Dünyadaki mevcut gıda düzeni insanlığı öldürüyor. Sürdürülebilir uygulamalar, içinde yaşayan canlılarla birlikte dünyayı kurtaracak. Doğal ekosistemler yaratırsak dünyada yaşanan açlığa bir son verebiliriz. Bugün dünya çapında 820 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ediyor. Gelişmiş ülkelerdeki yemek israfı is korkunç bir seviyede. Ancak şunu da eklemek isterim ki, endüstriyel üretilen gıdanın tamamı dünya veya insanlık için kötü değildir. Bugün pek çok ülke nüfusunu seri üretimle besleyebiliyor ancak bu sistemin düzenlenmesi ve daha şeffaf olması gerekiyor. Sürdürülebilir bir şekilde topluca üretim yapılması mümkün. Hormonsuz ve hayvanlara zulmetmeden de temiz gıda üretebiliriz.

“Temiz Gıda” dediğimiz şey hormonsuz topraktan gelen, minimum düzeyde işlenmiş yiyecektir. Temiz gıda, çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik ve insan sağlığı için cevaptır. Dünyaya sürdürülebilir bir gelecek borçluyuz. Dünyayı kurtarma konusunda ciddiysek, yaptığımız her işi etik bir şekilde sürdürmek zorundayız. Tabiat anaya verdiğimiz sözü tutmalıyız. Daha temiz ve sürdürülebilir gıda üretim araçlarıyla tabiat anayı korumamız gerekiyor. Toprağa, hayvana ve insana zarar vermeden, temiz gıda yetiştirmemiz gerekiyor. Daha az satın almalı, daha az et ve süt ürünleri tüketmeliyiz. Doğaya ve hayvanlara saygı gösterdiğimiz sürece dünya hayatta kalmanın bir yolunu bulacaktır.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir