Bucak Salebi

Kışın en gözde içeceklerden birisi olan salep hazırlanması ustalık isteyen ve zor olan bir tozdur. Bu tozun ortaya çıkışı uzun bir zaman gerektirir. Bunun için salep satın alınırken kaliteye önem vermek gerekir. Bucak salebi kalitesiyle ön plana çıkmıştır. Bu toz elde edilmeden önce yapılması gereken birtakım işlemler vardır. Ancak bu işlemleri anlayabilme için önce salebin neden yapıldığını ve neye benzediğini bilmek gerekir. Salep bir bitkidir ve orkide gurubu içerisinde yer alır. Bitkinin toprak altında kalmış olan kökleri çıkarılıp gölgede kurutulur ve bu şekilde toz haline getirilir. Doğal toz salep bulabilmek de yine önemli bir ayrıntıdır.

Sitemizde doğal salep 100 gr fiyatı uygun fiyata satılmakla birlikte gerçek bir salep olduğu da açıktır. Salebin en önemli özelliklerinin başında sizi hastalıktan da koruması vardır. Bazı durumlarda tedavi edici özelliği ön planda tutulur ve bunun içinde içilir. Salep için gerekli olan kök miktarına baktığımızda 1 kilosunu alabilmek için yaklaşık olarak 2600 adet orkide köküne ihtiyaç duyulur ve her orkide çiçeğinin yalnızca 2 tane kökü vardır. Türkiye’de yılda üretilmiş olan salep miktarı 45 tondur. Bu da gerçek bir toz salep almak istediğinizde fiyatının neden bu kadar yüksek olduğunun da açık bir göstergesidir. Salebin karışımı içerisinde şeker, nişasta ve musilaj vardır. Asıl olan salebin içerisinde de karışım yoktur.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir