Hava Filtre

Otomobillerin düzenli olarak bakımlarının yapılması önemlidir. Bakım denildiği zaman ise ilk akla gelen yağı suyu ve hava filtresidir. Bunlar değişimi basit ve ucuz olsa da otomobilin bakımı konusunda önemli bir yere sahiptir. Yağın değişimi belli bir kilometreye göre değişiklik gösterir. Genelde değişim zamanları 5 bin ile 15 bin arasında değişiklik gösterir. Kullandığınız yağın ne kadar sürede değiştirilmesi gerektiği yağ koyulurken usta tarafından belgelenir ve size verilir. Örneğin aracınıza 20 50 castrol yağ koymuşsanız bir sonraki değişim zamanı aksi bir durum olmadıkça bellidir ve o tarihte yenilenmesi gerekir. Eğer yenilenmezse yağ ısıya yenik düşer. Zamanla motor yağındaki bazlar ve katkı maddeleri oksitlenir, buharlaşır veya bozulur. Yağ filtresi, kalan birikintilerin bir kısmını giderebilirken, kalan malzemenin çoğu doğrudan akar ve bu, yağda belirgin bir koyulaşma olarak fark edilir.

Koyu renkli yağ normaldir ve motor bu kademeli değişimi ancak belirli bir noktaya kadar kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Oksitlenme ve buharlaşma, yağı daha da bozar ve bu noktada, valf kapaklarında tortular bırakmaya başlar. Yağ ve katkı maddesi birikintileri, sistemdeki serbest akan yağ miktarını azaltarak, motorun aşırı ısınmasına neden olur. Aracım için kullanabileceğim filtre tavsiyesi öğrenmem gerekiyor derseniz bu konuda da mann filtre kesinlikle tavsiye edilen ürünler arasında yer alır. Kısacası yağ ve filtre aracınızın motor ömrü için çok önemlidir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir