İnsan Psikolojisi

Zamanı dolu dolu yaşayan insanlar olarak sürekli bir plan içerisinde olmamız gerekiyor. Planlamalar bazen güncel hayatımızla ilgili olurken bazen de geleceğe yönelik olmak zorunda kalıyor. Ancak içinde bulunduğunuz zamanı ne kadar kaliteli ve değerli bir hale getirebilirseniz size geri dönüşü bir o kadar yüksek oluyor. Çocuk psikolojisi yetişkinlere göre daha farklı ve hassastır. Yani çocuğun aslında nelerden olumlu nelerden olumsuz etkileneceğini gözlemleyerek öğrenemezsiniz. Bu şekilde öğrenmeye çalıştığınızda da birtakım şeylerin önüne geçebilmek zorlaşacaktır. Bir psikoloji sitesi bu konuda her zaman araştırmacı olmuş ve ebeveynlere yol göstericilik yapmıştır. Örneğin çocukken korktuğunuz ve endişe duyduğunuz pek çok şeyin aslında bir karşılığının olmadığını anlarsınız. Ancak bunu anlayabilmeniz içinde yaşamanız gerekir.

Ergen psikolojisi ise bu konuda oldukça sıkıntılı olan bir süreçtir. Herkes aynı süreçten geçmiş olsa da aslında yetişkinlerin nesillerinden dolayı net olarak birtakım şeyleri algılayamamaları normal bir durumdur. Sonuç olarak burada şöyle bir şeyden bahsetmek gerekiyor ki ergenlik bir kimlik arayışı demektir. Ve kazanılamayan bir kimliğinde gelecek için çok iyi olmadığının altını çizmek gerekecektir. Anne ve babalar çocuklarının psikolojilerini ne kadar iyi anlayabilirse onlara karşı bakış açıları da bir o kadar değişecek ve onları anlamaları kolaylaşacaktır. Çocuğu anlamak ona kızmamak ya da onun her dediğini yapmak demek değildir. Çocuğu anlayabilmek için mutlaka onun neler düşündüğünü anlamak ve onu tanımak gerekir.

Kaynak : https://www.birpsikoloji.com/

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir