Kış Depresyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kış depresyonunu biliyor muydunuz? Belki de çoğu insan ilk defa böyle bir depresyon tipi duymaktadır. Oysa ki en şiddetli depresyonlar girmiş olduğumuz kış aylarında başlayıp, ilkbaharın gelmesine kadar süren depresyonlardır.

Kış depresyonu nedir? Belirtileri ve tedavi Yöntemleri

Havalar iyice soğumaya başladı, sabahları sıcacık yatağımızdan bile kalkmak istemiyoruz. Güneş neredeyse sıcak yüzünü bize hiç göstermiyor, kalın kalın giysiler giyip hasta olma tehlikeleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Bir çok insanın bağışıklık sistemi bu soğuklara dayanamayıp vücudu hastalıklara karşı yenik düşüyor. Kış aylarının üzerimizdeki etkileri sadece vücudumuzda dışarı çıkan belirtiler değildir. Depresyon gibi ruhumuzu da etkileyen yönleri vardır.

Makalemizde kış depresyonlarına yönelmekteyiz. Kış depresyonu nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır varsa nasıldır, nelere sebep olabilir gibi çeşitleri soruları cevaplayacağız.

Bu konuyla ilgili uzmanlarımızın bizi uyardığı en önemli noktayı atlamamak gerekir. Kış depresyonu tanısının konulabilmesi için kişi en az iki yıl üst üste, depresyona girmek için başka sebepleri olmadan sadece kış aylarında kendini huzursuz, isteksiz hissederse kış depresyonudur diyebiliriz. Bunu unutmamak gerekir. Çünkü tabi ki kendimizi isteksiz, mutsuz ve huzursuz hissetmemiz depresyon belirtileridir fakat birkaç sefer bunu yaşamadan kış depresyonudur demek doğru olmayacaktır.

Kış depresyonun belirtileri nelerdir?

Sonbaharın sonlanmasıyla birlikte havalar bir hayli soğumuş, gündüz süreleri artık daha kısa çoğu insan bu durumdan şikayetçi. Fakat bazı insanlarda bu durum daha melankolik bir hava almakta. Yorgun, bitkin, hiçbir şey yapmak istemeyen, mutsuz , umutsuz insan tipleri karşımıza çıkıyor.

Havanın ısısıyla alakalı olarak sosyal aktivitelerin azalmış olması kişiyi iyice eve bağımlı hale getiriyor. Tüm neşesini kaybeden bu insanlar, sürekli karamsarlık havasında dolaşıyor. Ağlama eğilimleri hat safhada ve en bakımsız halleriyle karşımıza çıkıyorlar. Kendileriyle ilgilenmek istemiyorlar, tüm enerjileri kaybetmiş ve hayatı boş vermiş durumda oluyorlar. Uykusuz zamanlar geçirebilirler ya da bunun tam tersi sürekli uyuma istekleri vardır. Gündüz ile geceyi birbirine karıştırmış vaziyette ruh gibi hareket ederler.

Uykusuzluk,  konsantrasyon eksikliği, endişe ve kaygılar…

Kış ayları bu insanların psikolojilerini fazlasıyla bozmuştur. İşe ya da okula gitmek istemezler gitseler dahi enerji yoksunluğu yaşayarak tembellik ederler, performansları düşer ve konsantrasyon eksikliği görülür. Bu söylenilenler genel hatlarıyla kış depresyonuna yakalanmış insanların belirtileridir.

Ayrıca depresyona yakalanmış insanlar da kaygı durumları ortaya çıkar. Panik atak belirtileri görülür. İç dünyasına çekilen depresyona yakalanmış bu tipler, sürekli kötü düşünme eğilimindedir. Yaşamının sona ereceğini, başına kötü olaylar geleceğini düşünür. Endişe duyar, kaygılanır ve sürekli rahatsızlık halindedir. Bu hissiyatlardan kaçınmak için de her seferinde tekrar içine kapanır.

Ailesinden arkadaşlarından sosyal hayatından gün geçtikçe daha çok uzaklaşmaya başlar. Bu durum ister istemez onu daha fazla etkileyip yıpratacağından bir uzmanla görüşülmesi kişiye tavsiye edilir. Daha kötü sonuçlar doğurmaması adına bir an önce bu duruma el konulmalıdır. Peki ne yapılmalıdır? Kendinde bu belirtileri gören insanlar ya da yakın çevresinde bu belirtileri yaşadığını gördüğünüz insanlar varsa ;

Kış depresyonundan kurtulmak için;

Öncelikle kendinizi dibe çekmemelisiniz. Özlem duyduğunuz şey güneş ışığıdır. Kış depresyonunun ana başlığı budur zaten, güneş.. mümkün olduğunca karanlık ortamlarda durmamaya özen gösterin. Evinizin ya da ofisinizin güneş görmesine dikkat edin, perdelerinizi açın. Sabahları biraz daha erken uyanıp güneşi yakalayın. Yapacağınız yarım saatlik bir saatlik yürüyüşler size iyi gelecektir. Hafta sonu gibi boş vakitlerinizi eve kapanıp geçirmeyin.

Fırsat buldukça açık havada bulunmaya çalışın.

Yürüyüşleriniz ya da yapacağınız egzersizler gece uykunuzun da düzene girmesine yardımcı olacaktır. Zihniniz açılacak ve emin olun ki kendinizi daha iyi ve mutlu hissedeceksiniz. Yalnız kalmamaya çalışın. Kendi kendinize olduğunuz zamanlarda sıkıntılı şeyler düşünmemeye çalışın bu yüzden sosyal hayatınıza artı şeyler katın. Evde kalmak zorunda olduğunuz zamanlarda mutlaka olacaktır. Ama kendinizi kötü hissedecek şeylerden uzak durursanız örneğin izlediğiniz filmi bile komedi seçerseniz sizi daha dinç hissettirecektir. Ve yapılması gereken en önemli olay..

Beslenmenize lütfen dikkat edin, alkol ve kafein tüketmekten uzak durun.

Etkileri geçtiğinde kendinizi daha yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Hazır yiyecekler yerine evinizde sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Mutfakta kendiniz için zaman geçirin. Yaza göre kışın su içmek daha zordur, eğer suyu çok tüketen bir insan değilseniz aklınıza bile zor gelir.

Fakat su tüketiminize de dikkat etmelisiniz.

Günde 1.5 -2 lt su içmeye özen gösteriniz. Bol bol protein almayı ihmal etmeyin aynı zaman da öğünlerinizde salata olmasına dikkat edin. Depresyonun başka nedenlerinden birisi de fazla alınan kilolardır. Düzensiz yiyecek alışkanlığınızdan vazgeçin. Fazla şeker tüketiminizi azaltın, fast food dan uzak durarak kilo almanıza da engel olabilirsiniz. Çünkü alacağınız kilolar depresyon durumlarında sizi daha kötü etkileyecektir.

Çevrenizde bu belirtilere sahip sevdikleriniz varsa lütfen onlara yardım edin. Mümkün olduğu kadar yalnız bırakmamaya ve onları mutlu etmeye çalışın. Eğer sorunlar büyüyor ve baş edilemez hale geliyorsa uzmandan yardım almayı sakin unutmayın.

 

alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir