Kişisel Gelişim

İnsanın var olan potansiyelinin ortaya çıkarılmasında kişisel gelişimin etkisi çok büyüktür. İnsan kendisine hedefler belirler ve bu hedef doğrultusunda ilerlemeye çalışır. İlerleme esnasında ise birtakım gelişimlere dikkat etmek zorundadır. Ancak bu değişimin sadece bazılarının yapılması gelişim demek değildir. İnsanın düşüncelerini, inançlarını ve yargılarını değiştirmesi kişisel gelişim demek değildir. Bunlar sadece kişisel gelişimine katkı sağlayacak olan yaşamsal gelişimler demektir. İnsan istesin ya da istemesin mutlaka değişimin içerisinde olmak zorundadır.

Kişisel gelişim insanın içindeki potansiyeli açığa çıkarmasıdır. Hepimizin aslında içinde bilmediğimiz yapabileceklerimiz vardır ve biz bunun farkında olmayız. Bunun için zaman içerisinde mutlaka kendisini en iyi şekilde tanıması gerekir.  Kendini geliştirmek ise okurdan sitesini takip etmekle mümkün olabilir. Gelişim, yaşamsal süreklilikten farklıdır. Çünkü insan yaşam içerisinde olayları ve olaylara bakış açısını edinmiş olduğu bilgilerle birlikte değiştirmeye başlar. Yetenekler, davranışlar ve bilinçli seçimler kişisel gelişim olmasa da değişimin bir sürecidir. Zaman sürekli akıp gider ve bu süreç içerisinde insan büyür ve öğrenir. Bunu yapabiliyor olması onun hayatının her alanına etki eder, ancak kişisel gelişim sorumluluk alabilme ve yaklaşımı da içerir. Bu da iş hayatında daha iyi fırsatlar yakalamasında önemli rol oynar. Psikoloji blog sitelerinde iş dünyasındaki avantajlarıyla ilgili pek çok başlık bulabilirsiniz. İşverenler personel seçerken kendisini geliştirmiş ve öğrenmeye açık olanları tercihe derler. Kişi bu isteği doğru anlayıp doğru yönlendirebilirse bulunduğu pozisyondan bir üst pozisyona geçebilir. Ancak vizyonu küçük olduğunda pozisyonunu korumaktan başka bir iş yapmamış olacaktır.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir