Konuşma Bozukluğu

İnsan doğumdan ölüme kadar geçen zaman dilimi içinde farklı evrelerden geçer. Doğumla başlayan bu süreç çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık şeklinde devam eder. Her dönemin kendine göre birtakım sorunları ve zorlukları vardır ancak bu süreçlerin tamamında vücut ve zihin sürekli bir şeyler öğrenme içindedir. Bu öğrenim süreçlerinin hepsi kişiden kişiye farklı olurken dil, zihin ve sosyal duyguda sürekli olarak gelişmeye devam eder. Bu gelişim alanında yaşanılan zorluklar kişiden kişiye değişirken bazıların bu geçişleri yapamadıklarını bilinir. Bu tip insanların özel eğitime ihtiyaçları vardır ve hangi alandaki geçişleri daha sıkıntılıysa özel eğitim süreci de buna göre belirlenir. Örneğin konuşma bozukluğu yaşayan bir çocuk için eğitim buna göre düzenlenir. Bu da gereksiz vakit kaybetmenin yerine sorun olan bölgeye doğrudan müdahale anlamına gelecektir.

Türkiye çocukların eğitimiyle ilgili son yıllarda önemli açılımlar yapmış ve bunlardan birisi olan okul öncesi eğitimi kapsayan bir süreç belirlemiştir. Çocuklar okul öncesi eğitimlerinde gelecek planlamalarını yapabilmenin ilk adımını öğrenmeye çalışırlar. Hedef oyun oynamaktan ibaret olsa da aslında amaç çocuğun eğitimini be öğrenimini sağlayabilmektir. Çocuğu gelecek ve okul hayatına ne kadar iyi adapte edebilirseniz sonraki süreçte de zorluk çekmeyecektir. Bunun içinde her çocuk kendi yaşını doldurduğu zaman okul öncesinde eğitimini almak zorundadır. Bu eğitim sırasında ya da öncesinde özel eğitime ihtiyacı olup olmadığı da belirlenmiş olacaktır.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir