Mevlüt için Yasin

Mevlüt günümüzde bir kutlama olarak yapılıyor olsa da tarihi çok eski zamanlara kadar dayanır, Osmanlıda ise Mevlüt’ün yeri her zaman ayrı olmuştur. Bunun için o dönemde yapılan etkinlik bu zamankinden çok daha büyük ve anlamlıdır. Osmanlı döneminde yapılan Mevlüt’lerde görkemli törenler düzenlenir ve bir düzen çerisinde insanlar camilerdeki yerlerini alarak Mevlüt’e eşlik ederlerdi. Günümüzde özel gecelerde yapılan Mevlüt kutlaması aynı zamanda bebeklerin doğumları sonrasında okutulan bir gelenek olarak da yerini almıştır. Bebek doğduktan sonra alınan Mevlüt hediyelikleri gelen davetlilere verilerek bu zamanın ölümsüz olması da sağlanmış olur.

Mevlüt için Yasin okunması sünnet olarak kabul edilmiş ancak nesillerdir bu şekilde bir olayın var olup olmadığı da her zaman tartışılmıştır. İnsanlar doğum sonrasında şükür manasında Mevlüt okuturlarken aynı zamanda ölüm sonrasında da Mevlüt okutmayı tercih ederler. İlk başlarda bir dua ve doğum zamanı olarak bilinen Mevlüt’ün bugün anlamı çok daha farklılaşmıştır. Mevlüt paketi hazırlanarak gelen konuklar en güzel şekilde ağırlanıp ve bu günün özel olduğu da kendi aralarında hissettirilir. Kısacası Mevlüt her zaman kabul görmüş ve birçok Müslüman tarafından okutulmuş olan kutsal bir törendir. Bu kutlama sırasında Yasin okutularak şükür tam anlamıyla yerine getirilmeye çalışılır. Günümüzde Diyanet İşleri Başkanlığı peygamber efendimizin doğumunu kutlamak amacıyla nevi haftası olarak ilan etmiştir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir