Modern Şairler

Edebiyat kendi içerisinde çok farklı türlere ayrılmış olan konu başlıklarına sahiptir. Örneğin denemeler konusu ve türü olmayan yazılardır. Yani bir yazar deneme yazısı yazarken kafasındaki düşünceleri, fikirleri ifade edebilir. Bu nedenle adı deneme olmakla birlikte istenilen konuların yazılmasında özgünlük söz konusudur. Dijital dünyadaki yazılara baktığımızda aslında pek çoğunun da denemelere yakın olduğunun altını çizebiliriz. Yani yazar yazısını hazırlarken kendisini ispat etmek, ifade etmek ya da bir konuyu zoraki olarak kabul ettirmek durumunda değildir. O anda kafasındaki fikri ya da düşünceyi yazarken tek bir hedefi vardır o da insanlara anlatmak bir anlamda itiraf etmektir. Türk edebiyatında deneme yazısı yazmış olan ve yazan pek çok yazarı görebiliyoruz.

Hatta modern yaşam içerisinde modern şairlerin büyük bir çoğunluğunun da deneme yazıları yazmış olduğunu belirtebiliriz. Denemenin kendine özgü olan bir konusu ve sınırı olmadığından yazar kendini yazarken daha fazla özgür hisseder bir anlamda terapi demek yerinde olacaktır. Yazının konusu yazarın o anki düşüncelerini ifade etmiş olduğundan dolayı öğretici ve eğitici bir yanı da yoktur.  Denemelerin başlıca özellikleri şöyledir. Makale gibi düşünülür ve planla yazılır, ancak makale uzun olurken denemeler daha kısadır. Deneme yazılarının hiçbirinde yazarın kendisini kanıtlama gibi bir derdi yoktur. Yani yazılar bilimsellikten uzak daha çok kişiselleştirilmiştir. Denemeler günü birlik olan yazılardır ve okunduktan birkaç gün sonrasında okuyucu tarafından unutulabilir.

Referans : https://www.24okur.com/

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir