Nem Bariyeri

Yapılar inşa edilirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Örneğin yapının içerisinde oluşabilecek nem hem insan sağlığına hem de betonun mukavemetine zarar verecek bir durumdur. Bunun için inşaat aşamasında nem bariyeri kullanımı çok önemlidir. Bu bariyerler örtü şeklinde ve 3 katman halinde olur. Özel bir bileşenden yapıldığı için duvarın nemlenmesinin önüne geçer ve bu sayede daha sağlıklı bir alan oluşumuna imkan sağlar. Malzemenin görevi yalnızca nemi değil aynı zamanda suyun geçişini de engellemektir. Kalınlığa göre çeşitli gramajlarda üretilebilirler. Malzemenin her türlü amacı yapının korunmasını sağlamaktır.

Buhar kesiciler ise yine aynı şekilde üretilmiş, 3 katmandan oluşan buharın geçmesine izin vermeyen ancak havanın geçmesine müsaade eden malzemelerdir. Buhar dengeleyici malzemeler özellikle çatılarda kiremit ve ahşap arasına yerleştirilir ve bu sayede zor alev alarak binanın aşağıdan ve yukarıdan korunmasını sağlarlar. Kısacası inşaat sektörü modern yaşam içerisinde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte önemli derece de gelişim sağlamıştır. Şu an yapılan yapıların tamamında bu ürünler kullanılarak koşullar ne olursa olsun en sağlam ve dayanıklı projelerin ortaya çıkarılması hedeflenir. Sonuç olarak toparlayacak olursak yapılar inşa edilirken bulunduğu şartlar göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Örneğin mantolama zorunluluk iken kullanılan malzeme ve bu malzemelerin kalınlığı yapının dayanıklılığını artıracak şekilde planlanmalıdır. Özellikle de soğuk iklimde olan yapılarda bu tarz uygulamalar çok önemli ve gereklidir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir