Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi 

Rehber yol gösterici ve izlenmesi gereken süreçte bilgiler sağlayan kişi demek. Dolayısıyla söz konusu engelli vatandaşlar olduğunda rehberlik araştırma merkezi bu görevi üstlenerek engelli bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi sürecinin başlatılmasını sağlayarak bir anlamda engellinin izlemesi gerekli olan yolu belirler. Engellilerin yaşadığı sorun bedensel ya da zihinsel olabilir. Önemli olan ise bu süreçte onların ne kadar çok fayda sağlayabileceğinin belirlenmesini sağlamaktır. Doğal olarak bu da hem engellinin hem de engelli yakınının yaşamını biraz daha kolaylaştıracaktır.

RAM ya da uzun ismiyle rehberlik araştırma merkezi her ilde mutlaka olmak zorundadır ve bu sayede engelli yakınları alacakları randevularla birlikte her yıl almış oldukları eğitim ile ilgili detaylı bilgiler verirler. Bir engellinin özel eğitime gidip gitmeyeceğine ya da ne kadar devam edip hangi eğitimleri alması gerektiğine RAM karar verir. Bu nedenle bu kurumun üzerindeki iş yükünün ve sorumluluğunda ağır olduğunu bilmek gerekir. Çünkü süreç devam ederken engellinin alacağı eğitim haklarının eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi şarttır. Engellilerin yaşamlarında özellikle eğitim hayatlarında dikkatli olmaları ve faydalanabilecekleri tüm menfaatlerden destek alabilmeleri gerekir. bu süreçte toplum olarak ne kadar hassas olunabilirse engellilerin yaşamları da bir o kadar artmış olacaktır. Unutmamak gerekir ki herkes bir gün engelli olabilir ve bu herkesin yaşamını bir anda değiştirebilecek sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir