Özgüven Eksikliği

Kendinizde düşük özgüven olduğunu hissediyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey bunun sizin hatanız olmadığıdır. Yani bir insanın özgüven eksikliği yaşamasının birden fazla nedeni vardır ve bunların en başında da çevresel faktörler gelir. Diğer etkileyiciler ise genler, kültürel arka plan, çocukluk deneyimleri ve diğer yaşam koşulları gibi sayılabilir. Ancak sizin burada yapmanız gereken şey duygularınıza kapılmadan geçmişin sizi şekillendirmesine ve ele geçirmesine müsaade etmemek. Evet, insan kendini değiştiremiyor olsa da deneyimlerinden ders alabilir ve kendine olan güvenini artırmak için bu dersleri kullanabilir. Güven kazanmak için düşüncelerimizi ve beklentilerimizi değiştirmek için yapabileceğimiz çok şey var.

İnsanların özgüvenimizi şekillendiren şeyler, doğuştan beynine yerleşmiştir. Bu faktörlerden sizi bunaltmak için değil, kendi imajınız için kendinizi suçlamamanız gerektiğini bilmenizi sağlamak gerekir. Yapılan çalışmalara göre insanın genetik yapısının beynin erişebileceği birtakım güven artırıcı kimyasalların miktarını da etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Örneğin serotonin güven konusunda önemli bir hormondur. İnsanın davranışları kendi mizacından kaynaklanır ve doğal olarak siz bir işe başlarken sürekli tetikte hareket ederseniz alışılmadık durumlar karşısında aciz kalabilme ihtimaliniz çok yüksek olur ve bu da doğal olarak sizin hata payınızı yükseltecektir. Yaşam içerisindeki birtakım deneyimler sizin kendinizden emin olmanızı sağlayacağı gibi hata yaptığınızda ne hissedeceğinizi de bilirsiniz. Bunun için hatalar bir anlamda insanın kendi kendini pişirmesi demektir ve bunun içinde korkulacak şeyler değildir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir