Selülit Nedenleri

Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda kadınların % 80-90’lık bölümünde selülit ergenlik sonrasında mutlaka yaşanılacak bir durumdur. Yaşın ilerlemesi selülit oluşumunda önemli bir etkenken, bunu hormonlarda yaşanan değişimlerin tetiklediği tahmin edilir. Ancak selülit nedenleri arasında yalnızca hormonlardaki bu değişim yoktur. Bazen her ne kadar dikkat ediliyor olsa da genetikte olan faktör selülit oluşumuna etki edebilir. Bunun için selülitin aile üyelerinden birinde olması herkeste olacağı anlamını taşımaz.

İleri ki yaşlarda çıkmasının en önemli nedeni ise yaşlandıkça cildin elastikiyet dokusunu kaybediyor olması. Kilo alışverişler sonrasında esneyen cilt bu şekilde bir sonuçla karşı karşıya kalabilir. Selülit yalnızca bayanlarda değil erkeklerde de görülür, ancak erkeklerde görünme oranı düşüktür. Uzmanlar erkeklerin cilt yapısının kadınlara göre farklı olmasından dolayı selülit oluşumunun olmadığı konusunda açıklamalar yapmıştır. Erkek cildinin altında yağ dokusu azdır. Bu nedenle selülit nadiren oluşan bir durumdur. Kalçada selülit oluşumu en sık görülen durumdur. Ancak bunun yanı sıra uyluk bölgesinde de görülebilir. Ciltte meydana gelen bu durum portakal kabuğu görünümündedir. Elle dokunulduğunda girinti ve çıkıntı gibi hissedilen bu durum dışarıdan bakıldığında da fark edilebilir. Selülit ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak ihmal edilmemesi gerekir. Aksi takdirde görülen bölge daha da genişleyebilir. Selülitin fiziksel rahatsızlığının yanında ruhsal sorunları da beraberinde getirdiği bilinir. Selülit olan bir kadın rahat kıyafet giyemeyeceğinden dolayı psikolojik olarak etkilenir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir