SOĞUK ODANIN KULLANIM ALANLARI

SOĞUK ODA NEDİR?

Yiyeceklerin korunması ve saklanması konusu insanoğlunun en eski ihtiyaç ve alışkanlıklarından birisidir. Bu ihtiyacı karşılamak için etin kurutulması yöntemine, sütün ise peynir ve yağ yapılması yöntemine gidilmiştir. Kurutma, peynir ve yağ yapımının dışında gıda maddeleri, doğada bulunan mağara gibi yerlerde saklanarak depolanmıştır.

Bu yöntemler bugün halen devam etse de şehirleşme, nüfusa bağlı olarak üretimdeki artış, teknolojinin gelişmesi vb. nedenlerle farklı alternatifler ortaya çıkmıştır. İşte bu noktada insanların beslenme ve sağlık alanındaki ihtiyaçlarını her mevsim karşılayabilmeleri için çeşitli soğutma sistemleri ortaya çıkmıştır. Soğuk Oda da bu sistemlerin başında gelmektedir.

Bir ürünün ısısının mevcudundan daha düşük değerlerde ve uzun süre muhafaza etmek amacıyla kullanılan Soğuk Oda, ürünlerin özelliğinin ve değerlerinin bozulmadan saklanmasını sağlayan, dışardan gelecek ısı ve neme karşı çeşitli malzemelerle yalıtılmış soğutma sistemidir.

SOĞUK ODANIN KULLANIM ALANLARI

Soğuk Oda kolay kurulumu, hijyenik yapısı, sağladığı ısı izolasyonu ve fiyatı ile hızlı ve güvenilir olarak soğutulması, soğuk veya donmuş muhafazası gereken tüm ürünler için kullanılmaktadır. Hastaneler, laboratuvarlar, süpermarketler, pastane ve lokantalar başta olmak üzere farklı kullanım alanlarına uygun olarak istenen ölçülerde kurulabilmektedir.

SOĞUK ODANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Soğuk Odalar poliüretan dolgulu sandviç paneller sayesinde yüksek ısı yalıtımı sağlayarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Hijyenik yapıları ve kolayca temizlenebilmeleri sayesinde kullanım kolaylığı sağlarlar. İçten ve dıştan soğutma makinelerinin kullanıldığı Soğuk Odalarda, muhafazası yapılacak ürüne göre ısı ayarı yapılabilmektedir. Panel ya da kapılarla içinde farklı bölmelerin yapılabildiği Soğuk Odalarda ana kapının açılıp kapanması durumunda ısı kaybı yaşanmaması için hava perdesi de kullanılabilmektedir.

Çalışma süreleri oda sıcaklığına, buharlaşmaya (evaporasyon sıcaklığı) ve günlük de frost (buz ya da kar erimesi) süresine bağlı olan Soğuk Oda cihazlarının günlük toplam çalışma süreleri muhafaza edilecek ürünün cinsine bağlı olarak 16 ile 18 saattir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir