Sürdürülebilir Yaşam

Kültürümüzün çok değiştiğini söyleyebiliriz, artık insanlar sürekli yeni bir şeyler alma ihtiyacı hissediyor. Bunun en önemli nedeni ise teknolojideki değişim ve gelişim. Teknoloji geliştikçe üretilmiş cihazlarda aynı oranda değişiyor, ancak bu cihazların en büyük sorunu kullanım süresinin olmasıdır. Yani teknoloji üreticileri bir ürünü piyasaya sunarken aynı zamanda yan parçalarını da sunuyor. Doğal olarak her ürünün bir kullanım ömrü var ve zamanı tükendiğinde değişim gerektiriyor. İşte geri dönüşüm de bu noktada devreye giriyor. Bazı ürünler tamir edilmediğinde atılmaktan ziyade geri dönüşüme katılarak yenilenebiliyor.

Sürdürülebilir yaşam çerçevesinde doğanın kirletilmemesi adına bu ürünlerin tekrar kazandırılabilmesi oldukça önemlidir. Hem kaynakların tükenmemesi hem de daha ucuza mal edilmiş olması bu ürünlerin fiyatlarının da daha düşük olmasına imkan sağlıyor. Kadınların en çok kullandığı ürünlerin bozulduktan sonra yenilenebilmesi kullanım kolaylığı sağlarken üretimdeki ucuzluk bu ürünleri daha uygun alma konusunda oldukça avantajlı.  Geri dönüştürülecek ürünlerin kapsamı oldukça geniştir. Özellikle plastik, ahşap ve teknolojik diğer gereçler yenilenirken eski olan bir ürüne ihtiyaç daha önemlidir. Bu ürünlerin geri dönüşüme dahil edilebilmesi için de bilinçli hareket etmek çok önemli. Mesela atık pilleri ele aldığımızda doğaya atılan pillerin yok olması söz konusu olmadığı gibi insan sağlığına da zararı vardır. Ancak geri dönüştürülen atık piller tekrar kullanılabilir hale getirilerek çok daha faydalı olacaklardır.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir