Uzay hakkında bilgi

Bilim ve teknoloji birbirine karıştırılırken bilim nedir? Sorusunun yanıtını verebilmek için neden ve nasıl ortaya çıkmış olduğuna bakmak gerekir. Bilim insanın yeryüzündeki bilinmezleri açıklama ihtiyacı duyulmasından doğmuştur.  İnsan bilmediği şeyden korkma eğiliminde olan bir canlıdır. Örneğin bundan milyonlarca yıl öncesinde şimşek çarpmasından ya da güneş tutulmasından korkarken bugün bunların neden kaynaklandığını ve nasıl korunmamız gerektiğini bilim sayesinde çok iyi biliyoruz, çünkü yapılan bilimsel araştırmalar insanın güncel yaşamı içerisinde nelerle karşılaşabileceğine ve nasıl çözümler getirebileceğine odaklanıyor.

Bilim korku ve merakla başlayan bir araştırma sürecini kapsıyor. Buda insanın yaşam konforunun artırılması adına sürekli yeni arayışlar içerisinde olmasına neden oluyor.  Bilim hiçbir zaman özel olarak değerlendirilemez ve ülkeler ya da devletler sınırına indirilemez. Din, dil ve ırk ayrımı yapmadan herhangi birinin ilgilendiği konuda sınır konulamayacağını ifade eder.  Örneğin hepimizin uzay hakkında bilgileri merak ettiğini biliyoruz. Bunun içinde bilim uzaya odaklanır ve burada olup biteni insanlarla paylaşmayı seçer. Ancak bilimsel veriler doğruluğu kabul edilmeden hiçbir zaman kaynak gösterilemez. Bilgi her zaman herkes tarafından denetlenebilir ve yanlış olan şeylerin ayıklanarak yerine doğrularının koyulması sağlanır. Bu nedenle bilim bir araştırma sürecini kapsar ve doğruyu bulabilmek için daima kendisini yeniler. Örneğin eskiden doğru olduğunu düşündüğümüz bir veri bugün yeni kanıtlarla ve teknolojinin gelişimiyle daha farklı sonuçlara sahip olabilir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir