Varaka bin Nevfel Kimdir?

İnsanın dinini öğrenmesi ve anlaması çok önemlidir. Bunun içinde sürekli okumak ve kendisini geliştirmesi gerekir. Bu yazımızda ise size Varaka bin Nevfel Kimdir? Bu konu hakkında bilgi verelim istedik. Hz Hatice anamızın amcasının oğludur. Mekke’de Tevrat ve İncil’i okuduktan sonra putperestliği bırakıp Hristiyan olmuştur. Peygamber Efendimiz henüz peygamberliği ilan edilmeden Varaka Bin Nevfel ile görüşmüş ve gördüğü bir rüyanın yorumu hakkında kendisinden bilgi almak istemiştir. Varaka Bin Nevfel ise görülen bu rüyanın onun Peygamberliğini gösteren bir işaret olduğunu belirtir ve kendisine onun peygamber olacağını ve yakınları tarafından da kovulacağını söylemiştir. Tarihte tüm peygamberlere baktığımızda tamamının da en yakınları tarafından istenmediklerini görebiliyoruz.

Varaka Bin Nevfel Peygamber efendimize eğer ki o zaman ben hayatta olursam sana yardım ederiz dediğini biliyoruz ve bu zatın görmüyor gözlerinin ama olması da işin farklı bir boyutudur. Peki, bu zat öldükten sonra acaba cennete gitti mi? şeklinde bir soru işareti kafanıza takılabilir hemen onu da açıklayalım. Peygamber efendimize Hz Hatice anamız merak ederek bu sorunun yanıtını soruyor. “Benim amcaoğlu cennete gitti mi?” şeklinde. Efendimizin verdiği yanıt ise şöyleydi. “Ben onu rüyamda gördüm ve üzerinde bembeyaz bir elbise vardı. Eğer iyi bir yerde olmasaydı üzerinde bu elbise olmazdı.” Yani buna göre Varaka Bin Nevfel cennete gitmiş diyebiliriz.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir