Yeşil Kırma Zeytin

Zeytin tarihi açıdan önemli bir besin olmanın yanı sıra soframızda birbirinden farklı şekilde kullanabiliyoruz. Türkiye’de birçok bölgede zeytin yetişiyor ve her bölgede yetişen zeytinler arasında da farklılık gösteriyor. Ülkemizde yaklaşık olarak 30’un üzerinde zeytin türü yetişiyor. Bunlar uzun zaman öncesinden bu yana yetişmiş olduğundan dolayı iklim ve toprak özelliklerine göre çeşitlendirilmiştir. Yetiştirildiği bölgenin adının verildiği zeytinler orijinal bölgesiyle bilinmiş olur. Zeytin çeşitleri ağacın yapısına, toprağın şekline, rengin tonuna ve boyutlarına göre belirlenir. Zeytin işlenerek sofralara iki şekilde gelir. Bunlardan birincisi sofralık zeytin ikincisi ise zeytinyağıdır. Günümüzde organik zeytinyağı bulabileceğiniz yerlerin sayısı azdır. Bunun için bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden almak gerekir.

Türkiye zeytin konusunda çok fazla ürün seçeneğine sahiptir. Dolayısıyla burada yeşil kırma zeytin gibi çeşitlendirilmiş olan ürünleri de görmek mümkündür. Zeytin ticareti ile uğraşan kişilere baktığımız zaman ciddi bir rekabet içerisinde olduklarını görüyoruz. Ancak rekabete rağmen Türkiye’de yüksek olan zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının ise toplanma, işlenme, taşıma ve satış maliyetleri üzerine konulduğunda rakamın yükselmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu nedenledir ki, zeytin tüketimi Türkiye’de her evde olsa da bazen zorunluluktan bazen de ihtiyaçtan bulunur. Zeytinin son yıllarda zeytin sütü şeklinde de satıldığını biliyoruz. Kaz dağlarının en yüksek tepelerinden elle toplanan zeytinler herhangi bir işleme tabi tutulmadan taş değirmenlerde işlenerek üstün nitelikli hale gelir.

Paylaş
alemsite

AlemSite.Com sitesi içerisinde güncel hayata dair bir çok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı blog sitesi. Sitemizdeki tüm içerikler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Oluşabilecek problemlerden alemsite.com sitesi sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir